вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Мишел Обама полни 50 години

White House Releases Official Portrait Of First Lady

Поврзани вести

Првата дама на Соединетите Американски Држави, Мишел Обама денеска го прославува својот 50-ти роденден.

„Никогаш не сум се чувствувала сигурна, како сега. Никогаш не ми било толку јасно која сум како жена“, признава таа во интервјуто за магазинот „Парада“, објавено само неколку дена пред нејзиниот роденден.

Мишел Лаван Робинсон Обама е првата афро-американска прва дама на САД. Мишел е родена на 17 јануари 1964 година, во Чикаго, Илиноис. Таа е мајка на две ќерки, Малија и Саша. Како сопруга на претседателот на САД, Мишел стана модна икона и пример за жена и забележлив поборник за сознанието на сиромаштијата и здравата исхрана.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести