недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 7

Мишел Обама во посета на Кина

misel obama vo kina

Поврзани вести

Сопругата на американскиот претседател, Мишел Обама, денеска со Пенг Лијуан, сопруга на кинескиот претседател, го посети елитното кинеско средно училиште при Универзитетот во Пекинг.

Мишел, која е во прва посета на Кина, во која што пристигна со двете ќерки и мајката, разговарала со учениците од училиштето, од кои 33 Американци се во програмата за размена.

„Сите ученици одлично говорат англиски јазик и тешко се разбираат“, рекла Тина Чен, шефица на кабинетот на Мишел Обама.

Некои од учениците Кинези изразија желба своето образование да го продолжат во САД. Целата на посетата е поддршка на образованието и контактите на учениците од двете земји.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести