сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 23

Мистериозна девојка се појави во центарот на Подгорица

Уште една мистериозна девојка овој пат во Подгорица

devojka ne

Поврзани вести

Мистериозна девојка денеска стоела во центарот на Подгорица молчејќи и држејќи во раката лист на кој што со црвени букви пишувало „НЕ“.

Во долг бел фустан, не правејќи никакви движења го завртела вниманието на луѓето кои што се движеле на плоштадот Република, но се’ уште не е јасно кому му е упатена пораката која што ја држела во своите раце.

Перформансот потсетува на оној кој што минатата година го извела Јелена Топиќ од Приедор, која стоела на градскиот плоштад цел месец, а не изговорила ниту еден збор.

На крајот било утврдено дека станува збор за перформансот „Гласно молчење“, кој што Јелена, апсолвентка на Академија на уметност во Бањалука, послужил како документарен филм за нејзината дипломска работа.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести