вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Мистериозни дронови ги прелетуваат француските нуклеарни централи

francija-aec-dampier

Последни вести

Француските власти се збунети од мистериозни прелетувања на дронови над неколку нуклеарни централи во земјата, објавува новинската агенција АФП, пренесува Нетпрес.

Од почетокот на октомври, годинава, досега биле регистрирани петнаесетина прелетувања на дронови над неколку различни нуклеарни централи.

Последниот случај бил забележан во понеделникот вечерта над централата во Крес-Малвил, источна Франција. Во октомври било забележано беспилотно летало, над оваа и но и над уште пет нуклеарни централи. Во неделата навечер, пак, дрон ја прелетал нуклеарната централа во Дампиер-ен-Бјурли, централна Франција, и тоа втор пат за два дена.

Француската компанија за стопанисување со електрична енергија „Електрисите ду Франс“ соопштила дека ќе поднесе жалба за секој поединечен случај, без притоа да ги коментира информациите.

Француските власти, пак, немаат никакви сознанија кој ги организира прелетите со дронови и за какви цели гоправи тоа.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести