вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 1

Мистериозниот маж со амнезија се врати во родната Чешка

mystery-man-oslo-amnesia

Последни вести

Мистериозниот маж со амнезија кој беше пронајден во Осло минатата година се наоѓа во својата татковина, Чешка.

Тој тврди дека во Чешка постои кампања против него и негира дека се преправа дека го изгубил помнењето заради претходни долгови.

Мажот претходно за норвешките медиуми тврдеше дека има работено за чешката полиција. Од чешкото Министерство за внатрешни работи рекле дека лицето никогаш не било вработено со овластувања во полицијата, туку само како компјутерски техничар.

Чехот бил идентификуван од неговото семејство, (потврдено и со ДНК- анализа) по објавата на норвешката полиција дека е пронајден без документација, а со амнезија за своето минато.

Норвешката полиција се сомнева дека лицето било жртва на кривично дело и води истрага за случајот.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести