понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 0

МИТ: Џихадистите планираат терористички напади во Турција

isisss

Последни вести

Припадници на џихадистичката група Исламска држава се инфилтрирале на територијата на Турција и планираат напади врз странски дипломатски мисии во Анкара и Истанбул, пренесе МИА повикувајќи се на информациите на турската Национална разузнувачка организаиција (МИТ) објавени во турските медиуми.

Според истите извори, дел од овие екстремисти, меѓу кои има Сиријци и Палестинци, планираат да се префрлат на територија на Бугарија и потоа од таму да заминат во други држави на ЕУ за да извршуваат терористички напади.

Според „Хуриет“, откако ИД не успеа да го заземе сирискиот град Кобане, околу 3.000 нејзини припадници се обидуваат да влезат во Турција од Сирија и Ирак.

Се стравува дека некои од овие екстремисти, меѓу кои и команданти што ги планираат нападите, веќе влегел во Турција, наведува весникот.

Според сознанијата на МИТ, експертите на екстремистите за самоубиствени и бомбашки напади подготвуват терористички акции врз мисииите на земјите вклучени во меѓународната коалиција против ИД во Истанбул и Анкара.

Медиумите наведуваат дека турската полиција одбила да ги коментира ваквите тврдења, а раководството на МИТ „не било достапно за коментар“.

Најчитани вести