четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 61

Митинг на Златна зора, полицијата на готовс

Во исто време голем број на синдикати и групи имаат договорено антифашистички демонстрации во Пиреја, со кои бараат забрана за одржување на митингот на Златна зора

zlatna zora

Последни вести

Полицијата во Грција вечерва ќе биде на готовс во пресрет на митингот на Златна зора. Генералниот директор на Златна зора, Никос Михалолиакос ќе одржи предизборен говор во Пиреја, а во исто време ќе се одржат и антифашистички демонстрации.

Нофицијално, најмалку шест полициски единици ќе бидат стационирани во Пиреја за обезбедување на предизборниот собир на неофашистичката партија.

Во исто време, како што јави дописникот на МИА од Атина, голем број на синдикати и групи имаат договорено антифашистички демонстрации во Пиреја, со кои бараат забрана за одржување на митингот на Златна зора.

Демонстрантите истакнуваат дека овој „провокативен“ настан се случува само неколку дена пред годишнината од убиството на активистот и раперот Павлос Фисас од страна на истакнат член на Златна зора. 

Најчитани вести