среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Мизо: Во зоните ќе се вработат над 12.500 лица

bunardzik-500

Последни вести

Изминатата година од аспект на странските инвестиции е најуспешна до сега.

Вкупно 13 компании донесоa одлука за вложување во Македонија и ги почнаа или објавија своите инвестиции.

Како што рече денеска Виктор Мизо директорот на Дирекцијата за технолошко-индустриски и развојни зони во компаниите во зоните се отворени дополнителни илјада работни места, а извозот достигнал 1,170 милијарди евра или 54 отсто повеќе од лани.

– Во 13-те компании кои одлучија да инвестираат во Македонија ќе се вработат над 12.500 лица. Моментно бројката на вработени е 3.500. Годинава се очекува нејзино зголемување, односно отворање на уште 400 до 500 нови вработувања, истакнал Мизо на прес-конференција.

Според проценките, наредната година треба да се зголеми и извозот за уште 10 до 15%.

Тој изразил задоволство што се поголем е интересот на странските компании за вложувања надвор од главниот град. Тоа и практично ќе ја реализира целта на Владата за рамномерен регионален економски развој.

Мизо нагласил дека има најави за нови инвестиции и годинава, но ќе се почека до почетокот на февруари кога најверојатно самите компании ќе го објават планираниот инвестициски циклус.

Во првиот квартал од годинава се очекува да почне изградбата и на технолошко-инудстриската развојна зона во Делчево. На тој начин целосно ќе се заокружи проектот на ТИРЗ – во Македонија да функционираат вкупно 14 зони.

Најчитани вести