вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 3

МКЦК: Конфликтот во Украина е граѓанска војна

о прогласување „граѓанска војна“ се дозволува да бидат судени авторите на тешките прекршувања на меѓународното хуманитарно право како воени злосторници и тоа во меѓународни казнени судови.

crven-krst

Последни вести

Меѓународниот комитет на Црвениот крст смета дека конфликтот во Украина претставува ситуација на граѓанска војна и ги повика „сите страни да го почитуваат меѓународното хуманитарно право“.

Тој се повикува на четирите Женевски конвенции од 1949 година, двата Дополнителни протокола од 1997 година и Дополнителниот протокол од 2005 година. Со прогласување „граѓанска војна“ се дозволува да бидат судени авторите на тешките прекршувања на меѓународното хуманитарно право како воени злосторници и тоа во меѓународни казнени судови.

МКЦК веќе ја има изразено својата позиција во меѓусебните контакти со земјите во конфликтот, но досега не ја објавил јавно.

„Борбите во источниот дел на Украина и понатаму носат жртви меѓу цивилното население и ние бараме сите страни итно да го почитуваат меѓународното право, познато и како право на вооружени конфликти“, изјави Доминик Штилхарт, директор на мисиите на МКЦК.

Штилхарт допатувал во Украина за да ја разгледа со инволвираните страни целосната ситуација, како и напорите за пренесување на посмртните останки на жртвите во несреќата на малезискиот авион во нивните земји.

 

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести