среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Млади Косовци го запалија знамето на ИСИС

1

Последни вести

Група млади Косовци го запалија знамето на ИСИС, со што се приклучија кон глобалната инициатива за палење на знамето, која започна во Либан.

Младите, кои се членови на најголемата косовска партија, Демократската партија, знамето го запалија пред споменикот на Скендер бег во Приштина.

– На овој начин сакаме да го искажеме нашето противење кон грозоморните дела што ги прави ИСИС. Ние на Косово сме Албанци, ги почитуваме ралигиите како наше национално богатсво и во никаква форма во нашето општество нема да биде добредојдена екстремната верска струја, која му се заканува на мирот и меѓуверската и меѓубратска толеранција, порача Триумф Садику.

Косово во последните месеци е во центарот на вестите ширум светот поради вклученоста на голем број Косовци во борбите во Сирија и Ирак.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести