среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Младиќ сведок на судењето на Радован Караџиќ

Ratko-Mladic

Поврзани вести

Поранешниот водач на Војската на Република Српска, Ратко Младиќ денеска би требало да  се појави како сведок на судењето на Радован Караџиќ, воен претседател на Република Српска.

Двајцата се пред судот во Хаг поради обвинувања за геноцид во Сребреница, прогон на хрватското и бошњачкото население, терор над жителите на Сараево, како и држење на припадници на УНПРОФОР како заложници, јавува Бпортал.

Хашкиот трибунал во декември издаде обврзувачки налог за сведочење на Младиќ, кој пред тоа ја одби поканата од Караџиќ. Адвокатот на Младиќ истакнува дека неговиот клиент пред судот ќе каже дека поради здравствени причини не е способен да сведочи.

Караџиќ уште претходно најави дека планира Младиќ да го праша дали некогаш го известил дали биле или ќе бидат заробениците од Сребреница убиени и дали знаел дека граѓаните на Сараево се изложение на снајперско делување и гранатирање.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести