вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 27

Младите македонски асторноми учествуваа на МОАА

10577120_10202196718150341_4017122398803222537_n

Последни вести

Младите астрономи од Македонија учестуваа на Меѓународната олимпијада по астрономија и астрофизика (МОАА) од 1 до 11 август оваа година која се одржа во Сучава, Романија.

Тимот беше составен од од пет ученици и двајца лидери.

„Ова беше второ учество на МОАА, која за прв пат се оддржала во 2007 година во Чанг Маи во Тајланд. Секоја година се повеќе расте бројот на учесници. Оваа година на МОАА учествуваа 220 ученици од речиси 40 земји од целиот свет“, се вели во соопштението.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести