четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Младите земјоделци од Кавадарци и Росоман ќе добијат финансиска поддршка

Нивниот интерес е за повеќе области во земјоделството како подигнување на нови лозови и овошни насади и слично, соопшти Кузманова.

ovosje-i-zelencuk500

Поврзани вести

Голем интерес пројавија млади земјоделци од општините Кавадарци и Росоман за започнување на земјоделска дејност со помош на програмата за финансиска поддршка во земјоделството за оваа година, информира Божанка Кузманова, самостоен референт при работната единица на Агенцијата за поттикнување на развојот во земјоделството од Кавадарци.

Рокот за поднесување на апликации тече од 10 мај а ќе трае до 1 јули оваа година. Заинтересираните се во фаза на обезбедување на документација со која ќе аплицираат за помош од 10 илјади евра. Нивниот интерес е за повеќе области во земјоделството како подигнување на нови лозови и овошни насади и слично, соопшти Кузманова.

Таа нагласува дека им стојат на располагање на сите заинтересирани при обезбедување на потребните документи.

Извор: МИА

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести