вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 61

ММФ: Кипар е на добар пат

Кипар е на добар пат да ја остави рецесијата зад себе во следните неколку години, прогнозира ММФ.

kipar

Поврзани вести

Напорите на Кипар да ги реши проблемите со огромниот јавен долг би можеле да се одразат на економијата и во следната деценија, предупреди Меѓународниот монетарен фонд (ММФ).

Кипар, во замена за финансиска помош на ММФ и Европската унија, започна тригодишна програма за штедење, откако беше на работ на банкрот.

ММФ наведува дека програмата добро напредува и дека рецесијата, иако е сериозна, не е длабока како што се очекувало, благодарение на скромното економско закрепнување на евро зоната, која го поттикна извозот од Кипар.

Фондот на почетокот на декември ги намали прогнозите за економски пад на Кипар на 7,7 од 8,7 отсто, задржувајќи ја прогнозата од кумулативниот пад на бруто домашниот производ во 2013-та и 2014-тата година од 13 отсто.

БДП-то на Кипар најверојатно ќе се намалува со позабрзано темпо во однос на другите земји од евро зоната кои што се корисници на европска помош.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести