Свет

ММФ со финансиска помош за Украина

ММФ со финансиска помош за Украина

Меѓународниот монетарен фонд ги заврши преговорите за обезбедување финансиска помош за Украина, објави „Ројтерс“, повикувајќи се на близок извор до преговорите.

Според неговите информации, резултатите ќе бидат соопштени на прес-конференција што ќе се одржи денес попладне.
Пакетот финансиска помош е клучен и битен фактор за украинската економија.