среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 51

ММФ: Светската економија полека закрепнува

mmf

Поврзани вести

Глобалната економија полека закрепнува, е заклучокот на состанокот на највисоките претставници на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ).

Фондот оценува дека со доброто спроведување на економските програми е возможно да се избегнат ризиците кои што можат негативно да влијаат на закрепнувањето.

„Нашата основна заедничка цел е креирање на динамични, оддржливи и балансирани економии, со големи можности за вработување“, се наведува во соопштението на ММФ.

Од состанокот била испратена порака дека е неопходно да се направи се’ со цел да се забрза економскиот раст, кој ќе ја намали се’ уште високата невработеност.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести