сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 23

ММФ утре ја завршува посетата на Македонија

mmf

Поврзани вести

Мисијата на Меѓунaродниот монетарен фонд предводен од Ивана Владкова Холар, која престојува од 6 мај, утре ја завршува посетата на Македонија.

Тема на разговорите што Мисијата ги имаше со надлежните во земјата за време на престојот беше Пост-програм мониторинг (ППМ). Консултациите по членот 4 од оваа програма се редовна проверка која се врши кај сите земји членки што се приклучуваат на ММФ.

Процесот на Пост-програм мониторинг (ППМ) е наменет за земји членки кои имаат значителна преостаната обврска кон Фондот по истекот на нивните аранжмани.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести