петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 0

ММФ: Закрепнува глобалната економија

Според најновите прогнози, ситуацијата на финансиските пазари се подобрува.

mmf

Поврзани вести

Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) порача дека глобалниот економски раст закајнува благодарение на тоа што земјите се одвојуваат од политиката на штедење.

Фондот ја зголеми прогнозата за овогодишниот светски економски раст на 3,7 отсто, по растот од три отсто во 2013-та година, предупредувајќи дека зајакнувањето на светската економија се’ уште е слабо и несинхронизирано.

ММФ ја зголеми прогнозата за прв пат по две години, бидејќи во претходниот период условите станаа полоши од очекуваното, па поради во неколку наврати прогнозите имаа надолен тренд.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести