петок, 21 јули 2017  |  Вести денес: 31

Мнозинството Шкоти се против независноста на Велика Британија

Мнозинството Шкоти се против независноста од Велика Британија, покажа анкетата, што беше објавена денеска во весникот „Тајмс“. 

113420760

Поврзани вести

Првиот министер на Шкотска Никола Старџен изјави во понеделникот дека ќе побара од шкотскиот Парламент дозвола да организира нов референдум по прашањето за независноста кон крајот на 2018 или во почетокот на 2019 година.

Анкетата што беше направена по изјавата на Старџен, покажа дека 57 отсто од Шкотите се против независноста.

Анкетираните лица, со 62 отсто го отфрлиле излегувањето од Европската унија на референдумот во Велика Британија во јуни минатата година, кога 52 проценти од Британците изгласаа Брегзит.

Британската премиерка Тереза Меј веднаш се изјасни против намерата на Старџен и изјави дека тоа создава несигурност во моментот кога земјата треба да се обедини.

– Независноста нема да значи присоединување кон ЕУ, предупреди МЕј.

Најчитани вести