среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 26

МНР ќе го транспортира телото на Дениса

denisa-markoska-2

Последни вести

Телото на 23 годишната Дениса Марковска ќе го транспортира грчка погребална компанија најдоцна до понеделник. Трошоците ги покрива Министерството за надворешни, а телото ќе оди на обдукција во судска медицина во Скопје, објави Алфа ТВ.

Информациите за Алфа ги потврди семејството и МНР.

Незадоволни од досегашната истрага што се води во Грција, родителите на девојката планираат приватна тужба против руската компанија и капетанот на бродот „Серенисима“. Токму заради тоа семејството очекува од македонските власти да им помогне да ги добијат сите документи и наоди од крајбрежна стража со кои би ја поткрепиле тужбата.

Истрагата во обвинителството на Крит се уште трае. Две паралелни истраги не можат да се водат и покрај тоа што се работи за македонски државјанин, вели за Алфа државниот јавен обвинител Марко Зврлевски.

„Немам причина да се сомневам во исправноста на постапката“-е ставот на обвинителот. Дека нешто се презема во грчкото обвинителство со случајот Дениса на Зврлевски му е доволно тоа што бил побаран примерок за ДНК анализа.

Причините за смртта на прилепчанката која исчезна од бродот на кој работела и чие тело беше пронајдено во морските води и натаму се барем официјално непознати.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести