понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 30

МНР на Канада: Сноуден треба да се врати во САД и да си ја одлежи казната

edvard snouden

Поврзани вести

Поранешниот соработник на Агенцијата за национална безбедност на САД (АНС), Едвард Сноуден, треба да се врати во САД и да ја одлежи својата казна, изјави канадскиот министер за надворешни работи, Џон Берд во интервју за агенцијата „Канадиан Прес“, коментирајќи го писмото на Сноуден упатено до Бразил, во кое тој ветува дека ќе даде дополнителни информации за шпионажа на АНС во оваа земја, ако добие азил.

„Изгледа ќе се согласам со оценките на администрацијата на Барак Обама за ова прашање. Сноуден нанесе значителна штета на националната безбедност на слободниот свет. Тој мора да се врати во САД и да понесе одговорност за своите постапки“, истакнал Берд

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести