недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 0

МНР потврди: Грабнатиот во Либија е македонски државјанин

mnr

Поврзани вести

Министерството за надворешни работи доцна потврди дека еден од тројцата киднапирани инженери во Либија е македонски државјанин, пишува Утрински весник. Проверките околу неговиот идентитет траеја 24 часа. Медиумите во Италија објавија дека станува збор Емилио Гафури, но нашите власти првично не успеаја да пронајат македонски државјанин со такво име и презиме.

„По дополнителните проверки утврдено е дека еден од тројцата исчезнати инженери е македонски државјанин. Неговиот идентитет, како и други лични податоци ќе бидат соопштени утре“, изјавија од МНР.

Тројцата вработени во италијанската градежна фирма „Пјачентини констуциони“, кои последен пат се видени во саботата наутро, се претпоставува дека биле грабнати пред куќата во која живееле. Досега никој не побарал откуп за нив.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести