петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 67

Мобилната царина откри 15 мигранти на правецот Гевгелија-Смоквица

Picture 001-1

Поврзани вести

На 2 август 2014 година, околу 01:00 часот по полноќ, на патниот правец Гевгелија-Смоквица, царинските инспектори за преглед за контрола запреа товарно моторно возило со македонски регистарски ознаки.

Во моментот кога од возачот е побарано да го отвори товарот истиот се дал во бегство, ја прескокнал жичаната ограда покрај автопатот и се одалечил од местото. При прегледот на возилото во делот за товар пронајдени се петнаесет лица кои не поседувале никакви документи за идентификација. Според нивните изјави четиринаесет од лицата се од Авганистан и едно лице од Еритреа.

За случајот веднаш се известени надлежните служби од Министерство за внатрешни работи, кои по итна постапка ги превзедоа откриените мигранти и возилото за понатамошно постапување.

.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести