петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 51

Могерини: Има напредок во разговорите Белград – Приштина

SEMINARIO CONGIUNTO GRUPPO SPECIALE PER IL MEDITERRANEO E MEDIO ORIENTE

Последни вести

Високата претставничка на ЕУ Федерика Могерини синоќа објави дека во разговорите Белград-Приштина двете страни разгледале напредок во примена на постигнатите договори, особено договорот за судство и договорот за цивилна заштита, јави Танјуг.

На Твитер таа оцени дека состанокот бил контруктивен.

Во соопштение по состанокот се вели дека двете делегации размениле мислења за енергетиката, телекомуникациите и воспоставување на Заедница на српските општини.

Договорено е да бидат преземени конкретни чекори во периодот до следниот состанок.

Најчитани вести