Свет

Могерини: Нападите во Брисел се многу тажен ден за Европа

Могерини: Нападите во Брисел се многу тажен ден за Европа

Високата претставничка на ЕУ за надворешна политика и безбедност Федерика Могерини изјави дека денеска е тажен ден за Европа по нападите во Брисел, во кои загинаа најмалку 21 лице.

– Ова е многу тажен ден за Европа. Европа и Брисел ја чувствуваат истата болка, која Блискиот исток ја преживеал и продолжува да ја преживува секојдневно, истакна Могерини која се наоѓа во Аман.