вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 61

Могерини нема да и се извини на Македонија што ја нарече ФИРОМ

moge-630x289

Последни вести

Високата претставничка за надворешна и безбедносна политика на Европската унија Федерика Могерини нема да и се извини на Македонија и на македонскиот народ што нивната земја ја нарече ФИРОМ на завчерашната пленарна сесија на Европскиот парламент во Стразбур, јавува дописникот на МИА од Брисел.

Извинувајќи им се на грчките европратеници што на минатонеделната заедничка прес-конференција во Еврокомисијата со комесарот Јоханес Хан, неколкупати ја услови Македонија со уставното име, наследничката на Кетрин Ештон порача дека „била заморна поради тоа што работи 24 часа, седум дена во неделата и затоа не употребила ФИРОМ”.

Денеска, на прашањето на дописникот на МИА од Брисел, дали Могерини била под огромен притисок, па дури и закани од грчки официјални лица, бидејќи самата во официјалното и јавно извинување напомена дека за тоа што не нарекла Македонија дури разговарала и со властите во Атина, нејзината портпаролка Маја Коцијанчич даде неодреден одговор.

– Знаете многу добро дека додека прашањето за името не се реши, ЕУ го користи терминот поранешна југословенска Република Македонија. И тоа е она што високата претставничка и потпретседателка го објасни. Не е прашање на закани, туку едноставен факт и во овој контекст, она што е важно е се разбира, прашањето за името да се реши во рамки на процесот во Обединетите нации, истакна Коцијанчич.

На инсистирањето дали Могерини ќе им се извини на Македонците што нивната земја ја нарекла со ФИРОМ и дека таква земја не постои никаде во светот, а и дека истото е против Интеринституционалниот водич за стил на Унијата од 2011 година, според кој сите ЕУ-институции мора, ако не со уставното име, нашата земја да ја нарекуваат со целосната референца и „никако со акронимот ФИРОМ”, гласноговорничката повтори: – Можеби не ме слушнавте, но јас кажав поранешната југословенска Република Македонија!“

Замолена да објасни како тогаш ословуваат со ФИРОМ една земја-кандидат за членство во ЕУ, кога и официјално само треба да се употребува цлеосната референца и која е официјалната позиција на Брисел за тоа како и се обраќа на Република Македонија, портпаролката на Могерини со одговор: – Само што ја објаснив официјалната позиција и она што е важно во овој контекст да се разбере е дека прашањето за името едноставно треба да се реши. Има процес за тоа и додека прашањето за името на се реши, ЕУ користи поранешна југословенска Република Македонија, децидна беше Коцијанчич.

Како што е познато, новата Европска комисија предводена од Жан-Клод Јункер има неодреден став кога станува збор за Република Македонија и нејзиното именување. Имено, во неколку официјални документи на ЕК, неодамна ја ословуваа со „Македонија” нашата земја, а и неколку еврокомесари, вклучително и Јоханес Хан го употребуваа уставното име. Сепак, понекогаш, во некои официјални документи и изјави на официјални лица од Комисијата, се употребува и акронимот ФИРОМ. За оваа неодреденост на неформалната Влада на Унијата, неодамна се заинтересираа и неколку европски медиуми и известувачи од Брисел, кои информираа дека тоа што употребува Македонија за нашата земја е вид на притисок од страна на официјален Брисел кон новата Влада во Грција, предводена од анти-мерките-за-штедење партија на Сириза.

Најчитани вести