недела, 20 август 2017  |  Вести денес: 42

Могерини загрижена поради предлогот на Трамп за намалување на американската помош

На меѓународна конференција за нуклеарна политика, таа предупреди дека значителното намалување на американската надворешна помош ќе дестабилизира големи делови од светот.

117390004

Последни вести

Високата претставничка на Европската унија за надворешна политика и безбедност Федерика Могерини изрази загриженост поради предлогот на администрацијата на Доналд Трамп за големо намалување на американската надворешна помош.

На меѓународна конференција за нуклеарна политика, таа предупреди дека значителното намалување на американската надворешна помош ќе дестабилизира големи делови од светот.

Могерини додаде дека тоа лошо ќе влијае и на безбедноста на САД.

Најчитани вести