петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 66

Мохамед најпопуларно машко име во Осло

bebeinja-3

Поврзани вести

За прв пат во историјата на градот Мохамед е најпопуларното машко име во Осло.

Вкупно 4.801 машки жители на Осло го носат името Мохамед или неговите варијации. На второ место се имињата Јан (4.667) и Пер (4.155). „Ова се возбудливи податоци“, заклучи Јорген Оурен за НРК, а јави „The Local“.

Мохамед веќе е четврта година по ред на прво место на листата на имиња на новородени бебиња во Осло, но ова е првпат да избие на прво место на имиња на сите машки жители во тој град.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести