четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 59

Момчето што ја уби медицинската сестра ја потврдило нивната љубовна врска

klinika

Последни вести

Во полициската станица Никола, момчето кое ја задави медицинската сестра на кровот на Детска клиника, признал дека со Диана се гледал неколку месеци, дека имале односи и дека нивните средби најчесто биле во зградата на детската клиника. Како што објави „Дневник“, Никола рекол дека не сакал да ја убие и дека не се сеќава како можел да го стори тоа и поради тоа самиот сакал да се самоубие. По сослушувањето поднесена е кривична пријава. Инаку Диана не била разведена. Последното испраќање било организирано во домот на сопругот. Нејзина пријателка изјавила дека си го сакала своето семејство. Соселаните велат дека пријателите на Никола знаеле дека тој и Диана се гледаат.

Точните мотиви за убиството засега не се познати, но познато е дека двајцата биле договорени во критичното попладне да се сретнат на детската клиника. Диана повеќе години работела како медицинска сестра на одделението за интензивна на детската клиника.

Никола околу 18 часот дошол на клиниката. Обезбедувањето го пуштил да влезе бидејќи тој и претходно доаѓал. Двајцата во 18.30 се сретнале во покривната просторија. Таму почнале расправија, во која Никола со раце ја фатил за врат Диана и не ја пуштил додека не ја задушил.

Откако видел дека ја убил, седнал на работ на покривот на седумкатницата во обид да се самоубие. Набргу пристигнала полицијата и во разговор било спречено Никола да скокне од седумкатницата. Полицајците на покривот ја пронашле Диана која не давала знаци на живот, по што жената веднаш била однесена во Одделот за интензивна нега. Лекарите 45 минути се обидувале да ја реанимираат, но безуспешно. Според резултатите од обдукцијата, на телото на Диана имало траги од насилство, а смртта настанала со задушување, но и дека била во рана бременост.

Најчитани вести