Спорт

Моментот после кој Ибра се вивна високо меѓу елитата

Моментот после кој Ибра се вивна високо меѓу елитата

Иако сме биле сведоци на негови многубројни атрактивни погодоци, сепак еден од најубавите кои ги има постигнато Ибракадрабра е оној последниот во дресот на Ајакс, кога 6 фудбалери на НАЦ Бреда беа немоќни против шведскиот “џин”.

Тој меч се одигра пред точно 10 години, на 22. август 2004 година, а голот кој го постигна Ибра беше само потврда за челниците на Јувентус дека тој е вистинскиот напаѓач за нив, па така само неколку дена подоцна, пред крајот на преодниот рок, тој веќе беше член на најтрофејниот италијански клуб. Понатамошната негова кариера е приказна сама за себе, која секако ќе биде запишана во аналите на фудбалот по неговото пензионирање.

А голот кој го постигна против Бреда, ако ништо друго, ќе биде запаметен како еден од најдобрите голови постигнат во историјата на холандското фудбалско првенство.