четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 38

МОН: Учебниците кои се користат кај нас, се истите од кои се учи и во Велика Британија

ucebnici

Последни вести

Водејќи се по мислата дека „една лага кажана 1000 пати, станува вистина“, СДСМ провидно продолжува со намерите за девалвација на најкрупната образовна реформа во земјата, во делот на основното образование, стои во реакцијата што денеска ја упати Мнистерството за образование.

Од Министерството велат дека СДСМ најпрво говореа дека договор не постои. Потоа дека сепак, договорот е склучен и вреди 12 милиони евра и покрај тоа што утрово целата македонска јавност ги виде двата досега потпишани договори, со вредност 10 пати помалку од измислената на СДСМ.

– СДСМ прикажува документи, кои никако не може да ги протолкува, а се обидува да ги претстави како спектакуларни и покрај тоа што истите се јавно достапни и транспарентни, стои во реакцијата.

Од Министерството појаснуваат дека рецензентската комисија за давање на стручно мислење и за вреднување на ракописи по предметот „математика“, чиишто претседател е проф. д- р Ристо Малчевски, дава позитивно мислење, на учебниците изработени од издавачките куќи „Нелсон“ и „Лонгман“, со кои конкурира една од двете македонски издавачки куќи кои превеле и адаптирале на македонските национални особености, странски учебници по математика. Токму овие учебници се избрани и веќе се користат во македонскиот образовен систем, така што тврдењето на Петар Атанасов паѓа во вода.

– Се работи за учебници кои се изработени од странски автори, а англискиот текст е  одобрен за употреба од Меѓународниот центар за наставни програми на Кембриџ. Кај нас, конкурираат, преведени и адаптирани. Па, откако Рецензентската комисија ја завршува целата постапка за избор на учебници кои ќе се користат во земјава, оние учебници коишто добиват позитивно мислење, повторно се доставуваат до Меѓународниот центар за наставни програми на Кембриџ на одобрување, како последен филтер, преку постапка која трае 2 месеци, велат од МОН.

Меѓународниот центар за наставни програми – Кембриџ е дел од истоимениот 5то рангиран универзитет во светот за 2014 година и има ексклузивно право да ги нуди наставните програми на Кембриџ и во негово име да одобрува учебници изработени врз основа на тие наставни програми.

– За жал, за СДСМ тој е некаква си издавачка куќа, фирма, невладина организација… стои во рекацијата од МОН во која се потенцира дека учебниците кои се користат кај нас, се истите од кои се учи и во Велика Британија. СДСМ да сакаше, на интернет ќе провереше дека 30-тина издавачки куќи издаваат учебници изработени по наставните програми на Меѓународниот центар за наставни програми Кембриџ, кој впрочем е и ЕКСКЛУЗИВЕН одобрувач на учебници по овие програми и кој ги одобри и учебниците кои се користат кај нас.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести