петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 2

Мондиано добитник на Нобеловата награда за книжевност

download (1)

Последни вести

Францускиот новелист, шеесет и девет годишниот Патрик Мондиано, е добитник на овогодишната Нобелова награда за книжевност, соопшти Нобеловиот комитет.

Шведската академија му додели 8 милиони шведски круни или 1,1 милион долари за уметност за сеќавање со која успеал да евоцира спомени на најинтензивни човечки судбини и открил каков е животот под окупација.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести