вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Мониторите во нов обид да пристапат до местото на авионската несреќа

Набљудувачите од Организацијата за безбедност и соработка во Европа (ОБСЕ) беа спречени од сепаратистите да направат целосна инспекција на местото на несреќата.

avion

Последни вести

Меѓународните набљудувачи денеска ќе се обидат да се добијат пристап до местото на несреќата на Малезискиот во источна Украина.

Американскиот претседател Барак Обама изјави дека доказите укажуваат дека Малезискиот авион бил погоден од ракета земја-воздух лансирана од областа контролирана од руските сепаратисти.
Советот за безбедност на ОН вчера едногласно повика на целосна, темелна и независна меѓународна истрага за соборувањето на малезиската авион, при што загинаа сите 298 лица во авионот.

Набљудувачите од Организацијата за безбедност и соработка во Европа (ОБСЕ) беа спречени од сепаратистите да направат целосна инспекција на местото на несреќата. Портпаролот на ОБСЕ Мајкл Боциуркив рече: „Ние се соочивме со вооружените лица кои дејствуват на многу непрофесионален начин“.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести