Свет

Мониторите во нов обид да пристапат до местото на авионската несреќа

Мониторите во нов обид да пристапат до местото на авионската несреќа

Меѓународните набљудувачи денеска ќе се обидат да се добијат пристап до местото на несреќата на Малезискиот во источна Украина.

Американскиот претседател Барак Обама изјави дека доказите укажуваат дека Малезискиот авион бил погоден од ракета земја-воздух лансирана од областа контролирана од руските сепаратисти.
Советот за безбедност на ОН вчера едногласно повика на целосна, темелна и независна меѓународна истрага за соборувањето на малезиската авион, при што загинаа сите 298 лица во авионот.

Набљудувачите од Организацијата за безбедност и соработка во Европа (ОБСЕ) беа спречени од сепаратистите да направат целосна инспекција на местото на несреќата. Портпаролот на ОБСЕ Мајкл Боциуркив рече: „Ние се соочивме со вооружените лица кои дејствуват на многу непрофесионален начин“.