среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 48

Мораториум врз смртната казна во државата Вашингтон

Неговата примена е контрадикторна и неправилна

smrtna kazna

Поврзани вести

Гувернерот на американската држава Вашингтон, Џеј Инсли воведе мораториум врз смртната казна, изразувајќи надеж дека ова ќе им даде време за „присоединување кон растечката национална дебата за смртната казна“, пренесоа американските медиуми.

Инсли истакна дека го донел тоа решение по многу месеци на проценување, средби со членови на семејствата на жртвите, обвинителите и спроведувачите на законот.

„Примената на смртна казна е контрадикторна и неправилна“, истакнал гувернерот, додавајќи дека мораториумот ќе остане во сила се додека тој е гувернер.

Тоа значи дека ако до него дојде дело, за кое е изречена смртна казна, тој ќе ја поништи пресудата, но тоа не значи дека осудените ќе бидат помилувани и пресудите ќе им бидат заменети со друг вид казна. Осудените на смрт само ќе останат во затвор.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести