недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 7

Морнарицата на Украина е блокирана од вооружени лица

ukraina

Поврзани вести

Штабот на поморските сили на Украина е блокиран од вооружени лица, пренесе украинското издание „Лига“.

Вчера главниот влез на штабот на флотата бил блокиран од проруски демонстранти кои почнале изградбата на барикади од штици и автомобилски гуми. Според зборовите на претставник на штабот, ситуацијата е напната и офицерите очекуваат политичка одлука . Во исто време тие нагласуваат дека остануваат верни на заклетвата до украинскиот народ и се подготвени да одговорат на нападот на руските поддржувачи.

Претходно беше соопштено дека во текот на изминатата ноќ не се регистрирани напади над украински воени делови, но ситуацијата околу нив останува напната.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести