понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 23

Морси денеска повторно на судење

morsi

Поврзани вести

Поранешниот претседател на Египет Мохамед Морси пристигна во судницата во која се обновуваат сослушувањата за случајот за поттикнување убиства на демонстранти за време на неговото владеење како шеф на државата, пренесоа „Ројтерс“ повикувајќи се на локалните медиуми.

Обвиненијата се поврзани со насилството пред претседателската палата во декември 2012 година, за време на протести против декретот, што ги проширува надлежностите на Морси. Армијата го собори од власт Морси по масовните протести против неговото владеење.

Минатиот месец против Морси беа покренати две нови обвиненија, вклучувајќи го заговорот со палестинската група „Хамас“, либанското движење „Хизбулла“ и исламистичкатаа шиитска Влада на Иран против Египет, како и учество во терористички заговор, поврзан со бегството од затвор во 2011 година.

Освен Морси, обвинети во случајот се уште 14 исламистички лидери.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести