недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 7

Москва демантира дека илјадници руски војници се убиени во Украина

Портпаролот на Министерството, Игор Конашенков напомена досега повеќе пати е забележан механизмот на функционирање на украинската „информативна вртелешка“, во која измислени соопштенија преку повеќекратно повторување се претвораат во „реален факт“, што потоа го пренесуваат водечките западни медиуми.

vojna

Последни вести

Руското Министерство за одбрана ги нарече „целосна лага“ тврдењата на портпаролот на украинскиот Совет за национална безбедност и одбрана Андриј Лисенко дека според податоци на оперативното разузнавање на територијата на Украина загинале илјадници руски војници, објави МИА.

Портпаролот на Министерството, Игор Конашенков напомена досега повеќе пати е забележан механизмот на функционирање на украинската „информативна вртелешка“, во која измислени соопштенија преку повеќекратно повторување се претвораат во „реален факт“, што потоа го пренесуваат водечките западни медиуми.

– Денес недостига само последниот елемент од таа вртелешка, а тоа е објавување на таа лага во некој од водечките западни медиуми. Очигледно нема да чекаме долго, нагласи портпаролот на руското Министерство за одбрана.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести