недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Москва е спремна на прагматичен дијалог со Украина

Русија е спремна за прагматичен, рамноправен дијалог со новите власти во Украина, изјави денес во Москва шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров.

Ìèíèñòð èíîñòðàííûõ äåë Ðîññèè Ñåðãåé Ëàâðîâ

Поврзани вести

Русија е спремна за прагматичен, рамноправен дијалог со новите власти во Украина, изјави денес во Москва шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров.

„Спремни сме,  основа на изборите, да градиме прагматчен, рамноправен дијалог на основите кои постојат. Ја имам предвид реализација на сите постоечки договори, во трговско економската област, обаласта на гасот“

Спремни сме за наоѓање на взаемно прифатливи решенија за проблемите кои постојат во односите меѓу Русија и Украина“, рекол Лавров на прес конференцијата за новинарите.

Лавров рекол дека Русија „со почитување се однесува кон вољата на украинскиот народ“ и додал дека е важно и новата украинска власт „со почитување да се однесува кон својот народ и да размислува за компромис земајќи ги предвид сите политички сили, сите етнички и верски заедници“.

Тој додал дека Москва се залага за дијалог со Киев и сите региони на Украина, верувајќи дека е тоа клучот за решение за длабоката криза во земјата.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести