четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Москва: Единиците на границата со Украина почнаа да се повлекуваат

Министерството за одбрана на Русија соопшти дека денеска руските трупи во подрачјето покрај Укранската граница се преместуваат кон железничките станици и аеродромите, за да се вратат во своите матични бази.

Ukraine_UP_2013-WLA_5867_460x260

Поврзани вести

Министерството за одбрана на Русија соопшти  дека денеска руските трупи во подрачјето покрај Укранската граница се преместуваат кон железничките станици и аеродромите, за да се вратат во своите матични бази.

Во соопштението на министерството кое го пренесуваат руските новински агенции, се наведува дека воените единици во Белгород, Бријанск и Ростов ова утро тргнале и дека нивното враќање во базата се очекува на први јуни.

САД и НАТО и понатаму тврдат дека не гледаат никакви знаци на повлекување.

Спрема нивните проценки, Русија во три погранични области распоредила 40.000 војници.

Претседателот на Русија, Владимир Путин во понеделник наредил повлекување  кое би можело да биде обид за ублажување на тензичните односи со Западот заради Украина.

Министерството за одбрана на Русија соопштило дека вчера единиците во Бријанкс, Белгород и Ростов ги отстрануваат своите кампови, во подготовка за враќање во матичните бази.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести