петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 67

Москва и Киев се договорија околу клучните елементи од планот за прекин на насилството

iiutNIUnzEuE

Поврзани вести

Украинското Министерство за надворешни работи соопшти дека Москва и Киев постигнаа „меѓусебно разбирање“ околу клучни елементи од планот на украинскиот претседател Петро Порошенко за прекин на насилството во источниот дел на Украина.

– Како резултат од работата, земјите постигнаа меѓусебно разбирање за клучни етапи од исполнувањето на планот и од списокот на приоритети, кои ќе придонесат за деескалaција на тензиите во украинските области Доњецк и Луганск, се наведува во соопштението на украинското Министерство.

Во соопштението нема повеќе детали од сребдата на Контакт групата, која е составена од претставници на Русија, Украина и Организацијата за безбедност и соработка во Европа (ОБСЕ).

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести