петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 65

Москва испорачува хеликоптери наспроти тензиите со САД

Русија е во затегнати односи со западот поради ситуацијата во Украина, посебно откако Крим влезе во состав на Русија по одржаниот референдум кон средината на март на тој полуостров.

helikopter

Поврзани вести

Русија на Авганистан ќе испорача 30 хеликоптери „Ми-17“ врз основа на догoворот за испорака со САД, наспроти американското соопштение за суспензија на воените односи со Русија и можните санкции против руската воена индустриjа поради Крим.

„Нема да одговориме на никакви закани и веруваме дека здравиот разум и добрата волја на нашите партнери ќе надвладее во однос на емотивните испади,“ изјави директорот на руската Федерална служба за воено-техничка соработка Александар Формин, пренесува агенцијата Итар тас.

Русија е во затегнати односи со западот поради ситуацијата во Украина, посебно откако Крим влезе во состав на Русија по одржаниот референдум кон средината на март на тој полуостров.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести