недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 14

Москва нема да преговара во Киев за промена на цената на гасот пред исплата на ратата

Водечкиот руски производител на природен гас „Гаспром“ наведе дека ќе воведе систем на авансно плаќање за Украина и ќе се откаже од испорака на гас, доколку Киев до понеделник не им исплати 1,95 милијарди долари.

Gasprom

Поврзани вести

Руското министерство за енергетика соопшти дека не планира да преговара за цената на гасот со Украина пред 16-ти јуни кога на Киев му истекува рокот за исплата на дел од долгот кон Моска.

„Не постојат такви планови, Москва нема да разговара за промени на цената на гасот се додека не се исплати предвидениот дел долгот кој Киев го има кон нас“, рече портпаролката на министерството за енергетика, Олга Голант.

Водечкиот руски производител на природен гас „Гаспром“ наведе дека ќе воведе систем на авансно плаќање за Украина и ќе се откаже од испорака на гас, доколку Киев до понеделник не им исплати 1,95 милијарди долари.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести