четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 50

Москва: ОН и ОБСЕ треба да ги штитат правата на малцинствата во Украина

moskva

Поврзани вести

Обединетите Нации и Организацијата за безбедност и соработка во Европа (ОБСЕ) треба да покажат подготвеност да ги заштитат правата на националното малцинство во Украина, истакнале од министерството за надворешни работи на Русија, пренесе „ИТАР-ТАСС“.

„Тоталното игнорирање на интересите на рускојазичното население на Украина не е новост, туку перманентна реалност. Последното сведоштво за тоа е прекинот на емитувањето на четири големи руски телевизиски канали“, велат од министерството.

Ситуацијата со етничките Германци, Чеси, Унгарци и други национални малцинства кои живеат во Украина е слична, посочуваат уште од МНР на Русија .

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести