четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 58

Москва остро и одлучно бара да сопре украинската воена операција

в

moscow

Поврзани вести

Официјална Москва одлучно денеска побара од Западот да „престане со деструктивната политика спрема Украина“ и ja обвини Украина за грубо кршење на обврските од Женевскиот договор на 17 април.Побара од Киев неодложно да престане со „казнената операција и секакво насилство над сопствениот народ.“

„Од оние кои се прогласија за власт во Киев, одлучно бараме неодложно да се прекине казнената операција и секакво насилство над сопствениот народ, ослободување на политичките затвореници и потполна слобода во извршувањето на активностите од страна на новинарите,“ наведено е во соопштението на руското МНР.

На тој начин како што велат ќе се овозможи конкретен процес на деескалација на конфликтот.

Украинските безбедносни сили утринава во Славјанск започнаа специјална операција во која загинаа двајца украински војници и еден проруски бунтовник.

Русија изрази револт поради воената операција во која учевствуваат терористи и други ултранационалистички организации.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести