недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 25

Москва: Протест за поддршка на Крим

Russia Ukraine

Поврзани вести

Во Москва денеска се одржуваат два митинга, еден за поддршка за Крим, а вториот помалку масовен е против обединување на Крим и Русија.

Според податоците на полицијата во Москва, околу 18 илјади лица се собрале на митингот посветен на настаните во Украина, јавуваат руските медиуми.

На митингот за поддршка на Крим се собрале околку 15 илјади лица, а против обединувањето на Крим со Русија околу три илјади.

Според полициски информации, неколку учесници на маршот против обединувањето се приведени бидејќи носеле знамиња со симболи од Третиот рајх.

 

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести