петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 65

Москва се надева дека Европа гледа објективно на ситуацијата во Украина и Крим

sergej lavrov

Поврзани вести

Москва се надева дека европските партнери гледаат објективно на ситуацијата во Украина и Крим, истакна министерот за надворешни работи на Русија, Сергеј Лавров на почетокот на состанокот со својот кипарски колега Јоанис Касулидис, пренесе „ИТАР-ТАСС“.

„Ние ќе разговараме за ситуацијата во Украина и во Крим. Се надевам дека нашите европски партнери гледаат објективно ситуацијата во земјата“, истакнал Лавров.

Министерот додал дека планира да разговара со својот кипарски колега за билатералните односи меѓу двете земји.

Од своја страна Касулидис истакнал дека на средбата ќе бидат разгледани прашањата за дијалогот меѓу Кипар и Русија.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести