вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 60

Москва: Сирија ќе го предаде хемиско оружје до март

hemisko-oruzje-maski

Поврзани вести

Сирија ќе почне со извозот на хемиско оружје и овој процес ќе заврши до март, истакнал рускиот заменик- министер за надворешни работи Генади Гатилов.

„Сиријците вчера соопштија дека во февруари ќе започнат со изнесувањето на хемикалии од земјата. Тие се подготвени овој процес да заврши до први март, рекол Гатилов, пренесе „РИА Новости“.

Крајниот рок за предавање на оружјето изминува оваа недела, но тој очигледно нема да биде испочитуван, пишува „Гардијан“. Договорот беше постигнат при преговори меѓу Сирија, Русија и САД.

Вашингтон го критикува доцнењето на режимот во Дамаск, а во разговорите меѓу американскиот државен секретар Џон Кери и неговиот руски колега Сергеј Лавров, беше договорено Москва да изврши притисок на Владата на Башар ал Асад.

Сирискиот претседател досега, тврди дека доцнењето е поради логистички проблеми и пропусти во безбедноста.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести