сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 7

Москва со остра критика за најавата на Порошенко за прекин на огнот

moskva

Последни вести

Русија упати остра критика до најавата за прекин на огнот од страна на украинскот претседател Петро Порошенко.

Се работи за ултиматум до проруските сили на југоистокот на Украина да го предадат оружјето – оцени Москва.
Порошенко вчера најави прекин на воените акции до 27 јуни.

– Тоа е повеќе од доволно да почне процесот на разоружување и да почне да се воспоставува тампон зона долж границата со Русија – рече тој.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести