петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 66

Москва: Учеството на сириската опозиција во „Женева-2“ не е потврдено

moskva

Поврзани вести

Составот на делегацијата на сириската опозиција на конференцијата „Женева-2“ се’ уште не е одреден, соопшти заменик министерот за надворешни работи на Русија, Генадиј Гатилов пред трилатералниот состанок на Русија-САД-Обединетите Нации, во Женева за подготовка на форумот. Според него, нема и конечна одлука за подготвеноста на сириската опозиција да учествува во преговорите, пренесе „ИТАР-ТАСС“.

Гатилов прецизира дека сириската Влада ќе земе учество на конференцијата без предуслови.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести