четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Москва: Украина да биде федерација

Нови предлози од Москва на адресата на Украина

moskva

Поврзани вести

Руското министерство за надворешни работи ја повика Украина да се организира како федерална држава и да распише нови избори.

Во соопштението кое што денеска беше поставено на страницата на Министерството, се апелира украинскиот парламент да свика конструктивно собрание за да подготви нацрт на новиот устав. Со тоа земјата ќе добие федерално здружување и повеќе овластувања ќе им се дадат поголеми овластувања на регионите.

Од руското министерство за надворешни работи истакнуваат дека овие предлози се дел од настојувањата на Москва со дипломатски средства да ги намали тензиите во Украина.

Москва инсистира на тоа украинските региони да добијат поширока автономија и земјата да усвои „неутрален политички и воен статус“.

 

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести